Björn Ferry rasar mot att TV4 sänder skidskyttet i OS 2026

Skidskytte-VM har precis sänts på SVT, men under OS om ett år visas sporten överraskande nog i TV4.
Det får Björn Ferry att rasa över beslutet.
– Jag tror att 99, eller 100, procent av tv-tittarna vill se skidskyttet i SVT. Hade man gjort en undersökning kring det tror jag att det är så det hade sett ut, säger han till Expressen.

Det är 13 år sedan SVT senast visade OS. Då var det London-OS 2012 som kanalen hade tv-rättigheterna till. Sedan dess har de olympiska spelen visats av konkurrenterna Nent och Discovery/Max. Men nästa år, då det är vinter-OS i Milano/Cortina, så kommer SVT sända ihop med TV4.

Björn Ferry arg över OS-beslutet

SVT kommer att ta hand om längdskidorna, vilket såklart glädjer många eftersom kanalen sedan ett par år inte längre har rättigheterna att visa världscupen i längdskidor. TV4 kommer i sin tur att visa hockeyn. Det som däremot överraskar många är att TV4 även kommer att sända skidskyttet, en sport som verkligen kommit att förknippas med SVT och Vinterstudion.

GUIDE: Allt du behöver veta om Skid-VM 2025: Schema och tv-tider för alla lopp

Det här har fått den tidigare OS-guldmedaljören Björn Ferry, 46, att gå i taket. Han har kommenterat skidskytte i SVT i tio år och han är besviken att SVT låtit TV4 ta sporten under OS. Han gillar inte det något galna beslutet.
– Jag tycker fortfarande att det är konstigt, SVT skulle haft skidskyttet och längdskidorna och struntat i hockeyn. Det hade varit det mest naturliga, säger han till Expressen.

Tror svenskarna vill se skidskyttet på SVT

Ferry tror att en gigantisk majoritet av det svenska folket håller med honom i frågan.
– Jag tror att 99, eller 100, procent av tv-tittarna vill se skidskyttet i SVT. Hade man gjort en undersökning kring det tror jag att det är så det hade sett ut, säger han.

LÄS MER: Mona Brorssons svar på Björn Ferrys kritik mot Stina Nilsson

Det är ännu oklart vilka som kommer att kommentera skidskyttet i TV4 nästa år. Björn Ferry har kontrakt med SVT till 2028.
– Det har snackats lite om att man kan låna ut folk från SVT, men jag har inte hört något och tror inte jag kommer göra det heller. Jag har ju mitt kontrakt. Men TV4 är nog lite stressade över hur de ska få ihop det, säger han och lägger till att han förmodligen kommer att jobba med OS på något sätt oavsett vad som händer:
– Det kanske blir så att vi gör något från Stockholm, jag vet inte.

Vad tycker du om det här? Hade det varit bättre om SVT hade sänt skidskyttet under OS i Milano/Cortina 2026? Skriv gärna en kommentar!