
Norge var helt överlägsna i herrstafetten på VM.
Där bakom tog Sverige ett mycket efterlängtat VM-brons.
Men nu riktas hård kritik i Norge mot svenska laget och Edvin Anger.
Den stora guldfavoriten Norge gjorde ingen besviken på herrstafetten i skid-VM. Norrmännen ledde från start till mål och på sista sträckan fick VM-kungen Johannes Hösflot Kläbo triumfera över mållinjen för sitt femte raka guldmedalj i Trondheim.
Svenskt VM-brons
Där bakom blev det en riktig spännande medaljkamp där Sverige lyckades kämpa sig tillbaka efter ett olyckligt fall på den första sträckan. När VM-debutanten Truls Gisselman gick omkull precis innan växlingen till William Poromaa.
GUIDE: Allt du behöver veta om skid-VM 2025: Schema och tv-tider för alla lopp
Edvin Anger hade sedan nos på VM-silvret inför upploppet på den sista sträckan. Men den suveräne spurtaren fick oväntat nog se sig besegrad av schweizaren Vaslerio Grond.
Kritiken i Norge
VM-brons till Sverige och den första medaljen i en herrstafett på åtta långa år.
– Det känns otroligt bra. Den här medaljen betyder jättemycket. Jag vet att Edvin grämer sig just nu, men vi har inte förlorat ett silver, vi har vunnit ett brons, säger landslagstränaren Lars Ljung i Viaplay.
LÄS MER: Fredrik Wikingssons sågning av Ebba Andersson i skid-VM
Men i Norge får det svenska laget och framförallt Edvin Anger hård kritik för det sättet man missade VM-silvret på.
”Anger blir krossad. Grond är överlägset snabbast, och lite nonchalant de sista metrarna. Lite pinsamt för Sverige”, skriver norska tidningen VG.
– Uppenbarligen ville Edvin ta förstaplatsen ned för backen, något som visade sig vara ett felaktigt beslut då schweizaren glider om innan kurvan. Edvin fastnar lite med skidan i kurvan och får ingen fart med sig i upploppet, säger Viaplay-experten Teodor Peterson som också är kritisk.
Edvin Anger lyckas dölja sin besvikelse efter loppet och är ändå glad för ett VM-brons i Trondheim.
– Vi får glädjas för det här och göra bättre om två år, säger han i tv-sändningen.
– Jag tyckte att jag hade kontroll på det. Grond var med och jag vet att han är stark, och det blev en bra fajt på slutet. Jag försöker att lägga in spurten uppe på ”hyllan” för att få lite kontroll, men jag märker att han är pigg. Då blir det tufft. Han sveper mig lite grann utför och jag får gräma mig lite för det. Men samtidigt är det första medaljen på åtta år och vi får glädjas åt det.
Vad tycker du om svenska insatsen på stafetten? Dela artikeln och säg din åsikt!