
Norge var överlägset i herrstafetten och tog sitt trettonde raka VM-guld.
Under medaljceremonin hånade storstjärnan Johannes Hösflot Kläbo grannlandet i öst.
– Det hade varit på sin plats att kanske sjunga den svenska nationalsången. På herrsidan har vi ju inte fått höra den än, säger han.
För att vara ärlig så var det aldrig särskilt spännande. Norges Erik Valnes drog ifrån redan på förstasträckan och därefter hade norrmännen ”lekstuga” med resten av länderna. Dominante Johannes Hösflot Kläbo, som vunnit fem(!) VM-guld i Trondheim redan, kunde unna sig att sakta ner på tempot under sista sträckan och glida fram med norska flaggan virad runt sig.
Kritik trots svenskt VM-brons
Sverige kom på en överraskande tredjeplats, vilket innebar att herrlandslaget plockade sin första VM-medalj i stafett på åtta år. Trots bedriften kritiserades Edvin Anger, William Poromaa, Jens Burman och Truls Gisselman efteråt.
”Anger blir krossad. Grond är överlägset snabbast, och lite nonchalant de sista metrarna. Lite pinsamt för Sverige”, skriver norska tidningen VG om Angers miss att inte kunna ta sig förbi Schweiz.
GUIDE: Allt du behöver veta om skid-VM 2025: Schema och tv-tider för alla lopp
– Uppenbarligen ville Edvin ta förstaplatsen ned för backen, något som visade sig vara ett felaktigt beslut då schweizaren glider om innan kurvan. Edvin fastnar lite med skidan i kurvan och får ingen fart med sig i upploppet, säger Viaplay-experten Teodor Peterson som också var kritisk.
Svenska svaret på Kläbos hån
Det var uppenbart att speciellt Edvin Anger grämde sig efter det förlorade silvret, trots att både han själv och landslagsledningen förnekade det. Men en som passade på att driva lite med de svenska herrarna var suveränen Kläbo. Under medaljceremonin på torget i Trondheim hånade han sina motståndare genom att konstatera att de inte vunnit något guld än, medan Norge har fem.
– Vi satt i bilen och diskuterade vad vi skulle göra och kom fram till att det i alla fall inte är som 1997 (då arrangerade också Trondheim skid-VM). Då kom vi på att det hade varit på sin plats att kanske sjunga den svenska nationalsången. På herrsidan har vi ju inte fått höra den än. Men vi kom på att vi inte kan den och då blir det väldigt svårt, säger Kläbo enligt SVT Sport.
LÄS MER: Petter Northugs nya utspel mot Therese Johaug
När William Poromaa får höra vad Kläbo har sagt blir han lite stött. Han försöker att snabbt hitta en replik.
– Nej, jag hörde inte. Jag fick inte med mig det. Sa han det?, säger han och fortsätter:
– Jag kan fortfarande inte den norska så jag får plugga på den först då.
Vad säger du om Sveriges insats i VM än så länge? Åtta medaljer varav fyra guld på damsidan, samt två dambrons och två herrbrons. Kommentera gärna och dela med dig av dina tankar.