Therese Johaugs starka insikt efter guldmissen i VM

Svenskorna tog ALLA sex guldmedaljer i skid-VM i Trondheim.
Det var svårt för Therese Johaug att smälta.
Jag åkte till Granåsen med en dröm om ett VM-guld, men marginalerna var inte helt på min sida den här gången”, skriver hon på Instagram.

Den största anledningen att Therese Johaug, 36, gjorde comeback över huvud taget var att hon inte ville missa chansen att få tävla i ett VM på hemmaplan i Granåsen, Trondheim. Hennes stora målsättning var att vinna ett guld framför den norska publiken.

Therese Johaugs stora besvikelse

Det visade sig bli ett omöjligt uppdrag för Johaug. På grund av de superstarka svenska insatserna misslyckades hon med sitt mål. Ebba Andersson, 27, stod i vägen två gånger, både under skiathlonen och 10-kilometersloppet. Jonna Sundling, 30, såg till att Sverige besegrade Norge i stafetten. Sen vann Frida Karlsson, 25, den avslutande femmilen.

LÄS MER: Therese Johaugs stora raseri efter nya VM-fiaskot – skällde ut Frida Karlsson

Hon lämnar hemma-VM med tre silvermedaljer och ett brons. Det hade de allra flesta åkarna varit extremt nöjda med, men inte Johaug. Hon skriver ett känslosamt meddelande till alla norrmän efter mästerskapet.
Jag åkte till Granåsen med en dröm om ett VM-guld, men marginalerna var inte helt på min sida den här gången. Ändå, när man ser allt på avstånd, överskuggas besvikelsen av stolthet och tacksamhet”, skriver hon på Instagram.

Johaugs hälsning till alla norrmän

Stjärnan har ändå kommit till insikten att hennes insats var väldigt bra och att hon ändå kommer vara nöjd med sig själv i framtiden, nu när den första och största besvikelsen lagt sig.
Att få åka skidor i regnet inför tiotusentals vrålande norrmän har varit en upplevelse jag aldrig kommer att glömma, och jag gav verkligen allt jag hade både i förberedelserna och under mästerskapet”, skriver hon och tackar alla i publiken som var på plats på arenan i Granåsen:
Tack till alla som trotsade vädret för att heja, och tack till alla som hjälpte mig på vägen”.

Stort grattis till fyra medaljer i VM, Therese! Du fick inte det där guldet som du så gärna ville ha, men din insats var ändå helt otrolig. Din karriär likaså. Du har alltid varit en stor förebild för många.