
Jonna Sundling har tagit sju VM-guld och är världens bästa sprintåkare.
Men hon kommer inte kunna tävla i längdåkning för evigt – nu berättar 30-åringen vad hon skulle vilja göra i framtiden.
– Vi får se vad det blir, säger hon till Sportbibeln.
Efter succén i Trondheim-VM, där hon tog tre guld och ett brons, har Jonna Sundling nu tangerat Gunde Svans gamla rekord i antal VM-guld. På tre världsmästerskap har hon samlat på sig hela sju guld.
Jonna kan tävla många år till
När VM på hemmaplan i Falun går av stapeln om två år är hon 32 år gammal. Hon skulle säkerligen kunna fortsätta ett par år till efter det. Med andra ord hinner hon plocka ännu flera medaljer på VM och OS.
– Jag säger nu till mig själv: ”Jag ska hålla på så länge jag tycker det är kul”. Och så länge jag känner att jag har utvecklingspotential. Då vill jag ju fortsätta, sa hon nyligen i SVT-programmet ”Kallprat”.
– Jag hoppas ju att jag kan hålla på många år till, det känns som jag har några år kvar, sa hon också.
LÄS MER: Jacob Hårds ord om Jonna Sundling efter jättesuccén i VM
Inför skid-VM i Trondheim frågade Sportbibeln Jonna Sundling vad hon skulle vilja göra om hon inte var professionell skidåkare.
– Jag har funderat på vad jag skulle vilja bli efter skidåkningen, vad jag skulle vilja hålla på med. Det vet jag faktiskt inte, det får vi se, säger hon.
Jonna Sundlings framtida drömyrke
Hon säger att skidåkningen kom så naturligt till henne redan som barn. Det fanns visserligen andra idrotter att prova på i Tvärålund (Vindelns kommun utanför Umeå) där hon kommer ifrån, men Jonna Sundling hade gärna testat något annat i unga dagar.
– När jag var yngre tyckte jag det hade varit roligt att få testa gymnastik, men vi hade inte det i den byn jag kommer från eller i närheten. Det var därför jag aldrig testade. Samma sak med friidrott, så kanske något av det.
LÄS MER: Jonna Sundlings ärliga ord om kaoset på VM: ”Sjukaste”
Efter en stund kommer hon däremot på vad hon faktiskt skulle vilja göra den dagen hon lägger skidorna på hyllan och går i ”pension” som elitidrottare. Det är ett väldigt nobelt och sympatiskt drömyrke som hon är inne på.
– Jag har typ varit inne på sjuksköterska, för jag gillar att hjälpa andra. Men vi får se vad det blir, säger hon.
Tack för underhållningen, Jonna! Du var helt otrolig i VM och visade verkligen alla norrmän var skåpet ska stå. Fortsätt vara den du är och ge järnet.