
Två snabba mål i början av tredje perioden lyfte Damkronorna till en viktig seger i VM-premiären.
Det blev 5–2 mot mardrömsmotståndaren Tyskland.
Sverige gick från 2-1-ledning till 4-1 på 55 glödheta sekunder i början av slutperioden i tjeckiska Ceske Budejovice under hockey-VM för damer.
Först sköt lagkaptenen och backen Anna Kjellbin, proffs i Toronto i PWHL, 3–1 efter 2.13 och kort senare kunde Thea Johansson göra 4–1. Tyskorna reducerade innan Hanna Olsson fastställde 5–2 i tom bur.
Damkronorna blev blåsta av Tyskland på gruppsegern i VM förra året efter en bitter 0–1-förlust trots stort spelövertag.
Jagar gruppseger
En gruppseger är nästan ett måste för att ha en bra chans att kunna slåss om medaljer. Annars väntar förmodligen ”omöjliga” Kanada eller USA i kvartsfinal.
LÄS MER: Eddie Läcks klockrena ord till Alexander Ovechkin för NHL-rekordet
Men trots att Sverige är bättre rankat än Tyskland hade tyskorna vunnit fyra av de fem senaste VM-mötena. Sverige har inte tagit VM-medalj på damsidan sedan 2007 och har inte spelat medaljmatch sedan 2009.
I fjol blev tyska målvakten Sandra Abstreiter, som spelar i Montreal i damernas motsvarighet till NHL, ett spöke. Den här gången fick hon se sig passerad redan efter 10.34.
Svenska succén
Hanna Thuvik kunde lyfta in 1–0 sedan veteranen Lisa Johansson vunnit pucken bakom tyska målet och spelat fram.
– Väldigt kul, bra jobb från Lisa och jag tog bara returen och sköt, säger Thuvik i SVT:s sändning.
LÄS MER: Djurgårdens desperata drag efter förlusten mot Södertälje
Mira Hallin kunde utöka till 2–0 efter knappt halva matchen, men tyskorna skulle komma tillbaka. Luisa Welcke överlistade PWHL-målvakten Emma Söderberg, Boston, med ett rappt skott några minuter senare.
Sedan fick Söderberg kliva upp med ett par stora räddningar. Men svenskorna satte in segerrycket i början av tredje perioden och tog en välbehövlig seger.
Nästa svenska match spelas redan på torsdagen mot Ungern.
Dela artikeln för att hylla Damkronorna! 🇸🇪