
Frida Karlsson blev historisk under skid-VM.
Sedan bjöd hon på en bild som blev en jättesnackis.
– Det var ångest över det, säger Frida till Expressen.
Svenska skidstjärnan Frida Karlsson kan blicka tillbaka till en alldeles fantastisk säsong i längdskidor som fick det bästa tänkbara avslutet. 25-åringen bärgade ett historisk VM-guld på den sista VM-dagen i femmilen.
Karlsson historisk
När hon får minnas tillbaka till den dagen i början av mars i norska Trondheim så minns hon framförallt de bisarra förutsättningarna som rådde. Där vädret verkligen ställde till det och gav en snö som inte lämpade sig för skidåkning.
– Det var något annat. Vi kom till arenan och hade lössnö till knäna. Alla började direkt träna på nya tekniker där och då, så det var speciellt, säger Frida i en intervju med Expressen.
– Det var häftigt på sitt sätt, för man kommer aldrig glömma den upplevelsen. På andra varvet tänkte jag att det blir en lång och jobbig dag. Sen hittade jag ett lugn, blev starkare och starkare och på slutet kände jag att jag skulle ha det.
LÄS MER: Jacob Hård pekar nu ut Frida Karlsson och Jonna Sundling
34 skidåkare kom till start i den allra första femmilen på damsidan i ett skid-VM. Och Karlsson var snabbast av alla i det historiska loppet men segerfirandet blev minst sagt märkligt.
Bilden på Frida
Sent på söndagskvällen kom en bild ut på Frida Karlsson som blev en jättesnackis i hela skidvärlden. Mamman Mia Karlsson la ut en bild på sociala medier, se den här nedanför, på hela familjen som firade på en bensinmack(!) i Norge.
LÄS MER: Nya bilden på Kristine Stavås Skistad väcker reaktioner i Norge
Nu ger Frida sina ärliga ord om det högst märkliga guldfirandet efter karriärens allra första individuella VM-guld, se bilden här nedanför.
– Ska jag vara ärlig blev det ett antiklimax. Jag var kvar länge på stadion efter loppet. Så det gick från att vara världens folkfest med fulla läktare och ett sånt tryck till att man stod där med ett guld runt halsen och var helt själv när de plockade ner hela stadion, säger hon till kvällstidningen.
– Det var lite ångest över det. Det var inte det där guld och gröna skogar som man hade föreställt sig på förhand.
Men själva firandet tillsammans med familjen Karlsson på bensinmacken blev ändå speciellt.
– Det var en god glass och jag var med min kära familj. Det var mycket kärlek i det och det är det viktigaste, erkänner Frida i intervjun.
Vad tycker du om Frida Karlssons skidsäsong? Dela artikeln och säg din åsikt!
Se bilden:
