Anthony Elanga tillbaka efter möte med Jon Dahl Tomasson

Anthony Elanga svarade aldrig när förbundskaptenen Jon Dahl Tomasson sökte honom på telefon efter petningen.
Nu har de båda talats vid och Nottinghamstjärnan är tillbaka i landslaget.
– Det som händer mellan en spelare och en tränare stannar inom laget, säger Dahl Tomasson.

Anthony Elanga nobbades till Nations League-samlingen i november, men nu är 22-åringen tillbaka i fotbollslandslaget till landskamperna mot Luxemburg och Nordirland.

Jon Dahl Tomasson tog inte ut Elanga till de avslutande Nations League-matcherna mot Slovakien och Azerbajdzjan i höstas, ett beslut förbundskaptenen inte lyckades förmedla till Elanga.

I en intervju nyligen hävdade förbundskaptenen att han ringde spelaren sju gånger och även skickade meddelanden – utan återkoppling.

LÄS MER: Mäktiga Celtic-hyllningen till Henrik Larsson efter 21 år ger gåshud

Möte med Tomasson

Nu har de båda talats vid.
– Anthony tog kontakt och vi har haft väldigt många bra samtal, vilket är extremt positivt. Han vill vara en del av laget under den här perioden, säger Dahl Tomasson under sin presentation av truppen.

Han får frågan om Elanga bett om ursäkt för att han inte svarade när förbundskaptenen hörde av sig.
– Nej, det som händer mellan en spelare och en tränare stannar inom laget. Men vi har haft väldigt många bra konversationer.

”JDT” trycker på att han fortfarande vill se ett flertal spelare i aktion.
– Den här truppen ser lite annorlunda än den vi hade i november. En del spelare kan vara involverade nästa gång. Vi måste testa spelare. Jag tror att jag använde runt 40 spelare förra året.

LÄS MER: Svenske fotbollsprofilen har gått bort i ALS – blev 52 år gammal

Två som får chansen nu är försvararen Hjalmar Ekdal och Besfort Zeneli. Elfsborgs mittfältare har haft förbundskaptenens ögon på sig länge – och kan få landslagsdebutera.
– Jag har följt honom i mer än nio månader. Han har gjort det det bra i Europaspelet. Han kan spela med få tillslag och han spelar framåt. Nu får vi ser hur han klara sig i den här miljön, säger Dahl Tomasson.

Robin Olsen gjorde sin senaste landskamp mot Serbien i juni i fjol. Nu är han tillbaka. Han och Viktor Johansson får varsin start i målet.

”JDT” slår fast att ingen av dem är att beteckna som ett förstaval.

Saknas i landslaget

Rutinerade namn som Emil Forsberg, Jens Cajuste, Emil Krafth, Mattias Svanberg och Ludwig Augustinsson saknas.

Tottenhamstjärnan Dejan Kulusevski och Daniel Svensson, Dortmund, är båda skadade.

Landslaget samlas på måndag i Marbella. Lördagen den 22 mars väntar Luxemburg på bortaplan och tisdagen den 25 mars Nordirland på Strawberry arena.

Visst förtjänar Anthony Elanga att få spela i A-landslaget? Dela artikeln och säg din åsikt!

Sveriges trupp:

Målvakter
Robin Olsen, Aston Villa
Viktor Johansson, Stoke
Kristoffer Nordfeldt, AIK

Backar
Gabriel Gudmundsson, Lille
Samuel Dahl, Benfica
Victor Nilsson Lindelöf, Manchester U
Isak Hien, Atalanta
Ken Sema, Pafos
Carl Starfelt, Celta Vigo
Hjalmar Ekdal, Groningen
Gustaf Lagerbielke, Twente

Mittfältare/anfallare
Yasin Ayari, Brighton
Lucas Bergvall, Tottenham
Hugo Bolin, Malmö FF
Anthony Elanga, Nottingham
Jesper Karlström, Udinese
Viktor Gyökeres, Sporting
Sebastian Nanasi, Strasbourg
Hugo Larsson, Frankfurt
Anton Salétros, AIK, Alexander Isak
Newcastle, Besfort Zeneli, Elfsborg
Niclas Eliasson, AEK Aten