
Brynäs har verkligen imponerat den här säsongen.
De vann grundserien och är klart för SM-finalen.
Men nu kommer ett tufft bakslag i Gävle.
Det är lätt att glömma bort att Brynäs är nykomling i årets SHL. De skrev mäktig hockeyhistoria genom att vinna grundserien, något ingen annan nykomling lyckats med i ligans historia.
Brynäs jagar guld
Därefter har Gävle-laget gått som tåget i SHL-slutspelet och är som först lag klart för SM-final. Brynäs slog ut Skellefteå AIK med 4-1 i matcher och nu väntar antingen Luleå eller Frölunda i finalen.
LÄS MER: Privata bilderna på svenska hockeyspelaren Jennifer sprids i hela världen
Men nu kommer ett tufft bakslag för guldjagande Brynäs. Mitt under slutspelet tvingas stortalangen Michal Svrcek lämna laget.
Tuffa bakslaget
18-årige slovaken kommer nämligen inte att spela mer för Brynäs den här säsongen då han ska spela U18-VM med Slovakien, det meddelar SHL-laget på sin officiella webbplats.
GUIDE: Allt du behöver veta om hockey-VM 2025: Schema och tv-tider för alla matcher
Svrcek blev nyligen uttagen till Slovakiens U18-landslag och på grund av att han är utländsk så kan inte Brynäs stoppa honom från U18-VM. Den unge forwarden har hittills imponerat med 34 poäng på 33 matcher i J20-serien samt 3 poäng på 17 matcher i SHL.
Under slutspelet har det blivit två poäng på nio matcher och Michal Svrcek har varit ordinarie under våren. Han förväntas gå i andra- eller tredjerundan under sommarens NHL-draft.
Vilka tror du vinner SM-guldet i hockey? Dela artikeln och säg din åsikt!