
Under SHL-slutspelet har flera tränare klagat på domarna.
Tomas Mitell, Jörgen Jönsson och Roger Rönnberg har alla gått ut och sågat domarinsatserna.
– Jag tycker faktiskt att man ska införa böter, säger SVT-experten Håkan Loob i Hockeykväll.
Domarna har fått mycket skit hittills under SHL-slutspelet. Flera tränare har gått ut och klagat på nivån. Tomas Mitell, Jörgen Jönsson, Olli Jokinen och Roger Rönnberg har alla gnällt i media.
Jonas Andersson ilsknar till på beteendet
Nu har SVT:s hockeyexperter Jonas Andersson och Håkan Loob ledsnat på tränarnas beteende.
– Jag tycker det är förjävligt rent ut sagt. Det är ett fokus som har eskalerat något enormt. Det är bara negativt. Och då menar jag fokuset på domaren som det har varit, säger han i SVT och fortsätter:
LÄS MER: Håkan Loob pekar ut SM-guldvinnaren i SHL och ingen är förvånad
– Det bara stegras och stegras, snart pratar vi inte om någonting annat än domarinsatserna. Vad är det som händer med spelet? Det pågår ett spel där ute. För mig är det här riktigt tråkigt. Det är lite sten i glashus eftersom vi på SVT också sitter och pratar om domarna, men någonstans får det ju räcka.
Håkan Loob vill bötfälla SHL-tränarna
Även legendaren Håkan Loob har tydliga åsikter om Rönnbergs och de andras beteende. Han vill förhindra att det här fortsätter. Han vill att man ska kunna bötfällas om man kritiserar domarna för hårt.
– Det är en jätteprocess, men jag tror man måste ta ett stort grepp. Det är ungefär som man gjort med filmningar. Man söker fördel om man filmar. Vad har hänt då nu? Nu har man tagit in en massa regler och så talar man om att det är böter till filmningar, säger han.
LÄS MER: SVT-expertens ursäkt till Håkan Loob efter misstankarna
– Jag tycker faktiskt att man ska införa det. Om man har påhopp på domare på presskonferenser eller var det än må vara, så ska man införa ett system där man faktiskt kan bötfälla den som står och säger saker som är rakt emot nån som försöker göra sitt jobb, fortsätter han.
Vad tycker du om det stora missnöjet mot domarna i årets SHL-slutspel? Kommentera och dela med dig av dina åsikter!