Guldhjälten Michelle Coleman avslutar karriären

Simmaren Michelle Coleman lägger karriären på hyllan, 16 år efter landslagsdebuten.
Det avslöjar stjärnan för SVT Nyheter.
– Jag har inte ångrat mig en sekund sedan jag tog beslutet, säger 31-åriga Coleman.

Det är några veckor sedan Michelle Coleman tog beslutet att avslutar karriären, men först nu har simstjärnan valt att gå ut med nyheten.
– Jag har gjort min karriär inom elitidrotten och jag känner mig klar med ett lugn i magen och en glädje och stolthet, säger hon till SVT Sport.

Coleman vann EM-guld för ett år sedan

Beslutet kom som en överraskning för utomstående eftersom Coleman så sent som i januari hade planer på att satsa vidare, men enligt Coleman har hon velat om beslutet i månader. Nu är hon redo att börja ett nytt kapitel i livet.
– Jag är jätteglad och peppad på att börja det ”nya livet”. Där man inte behöver tänka på att inte missa träningspass, inte kan ta semester, inte tänka på dopningskontroller och så vidare. Det är många småsaker som man levt med i halva sitt liv som nu blir helt annorlunda, säger Coleman till SVT.

LÄS MER: Sarah Sjöströms nya beslut för karriären – det här vill hon göra i framtiden

Michelle Coleman, som är en av Sarah Sjöströms, 31, bästa vänner, började simma som nioåring och landslagsdebuterade 2009. Hon har tagit 20 internationella mästerskapsmedaljer, varav flera VM-medaljer i lagkapp och vann ett EM-guld i kortbana på 50 m frisim i december 2023.
– Det är klart att jag är väldigt stolt över att ha tagit mitt första guld när jag är 30, det kändes sjukt stort och coolt. Jag har ju känt att det har varit en utvecklingsresa hela vägen, att jag kunde bli bättre och bättre hela tiden. Det känns väldigt fint, säger hon.

Firar karriären med ”pensionsparty”

Hon berättar för Dagens Nyheter att hon ska fira sin avslutade karriär med en stor fest.
– Jag tycker att man firar alldeles för få saker i livet, så därför tänker jag ha ett ”pensionsparty”. Det är så många människor som har hjälpt och stöttat på olika sätt under min karriär. Jag vill få chansen både att tacka dem och samtidigt fira allt som jag har fått uppleva. Det blir ett bra avslut, säger hon.

LÄS MER: Sarah Sjöströms stora vrede under graviditeten: ”Det är smutsigt”

Beslutet att lägga av växte sig starkare efter sommarens OS i Paris. Hon ville inte att finalmissen på 50 m frisim skulle bli hennes sista tävling, men hon ändrade sig tvärt efter att ha genomfört ett träningspass ensam i Eriksdalshallen då hennes kompisar var iväg på läget.
– Det är alltid tråkigt att simma ensam, men det har jag gjort tidigare och ändå känt mig motiverad och peppad. Men när jag den här gången började fundera över vilken min nästa tävling skulle bli insåg jag att jag hade noll intresse av att tävla. Då visste jag att jag var färdig med det här, och att tiden för att avsluta karriären var kommen, säger hon.

Tack för alla fina år och för alla fina insatser du gjort för svensk simning. Du är en stor förebild, Michelle. Hoppas du trivs med ditt nya liv och att du hittar din väg framåt.

 

Läs mer om...