Sveriges U20-åkare presterade inte alls under JVM i Italien.
SVT-experten Anders Blomquist var en av alla de som saknade petade Alvar Myhlback i landslagstruppen.
– Det var ett så dåligt beslut och det finns bara förlorare, säger han.
Det var en stor snackis på förhand, att det svenska skidförbundet valt att peta sin storstjärna Alvar Myhlback, 18, som tog två guld på JVM ifjol. Med facit i hand var det kanske ett felbeslut, med tanke på att de svenska juniorerna kammade noll. Bara på U23-nivå plockade Sverige medaljer, tack vare bland andra Märta Rosenberg.
Anders Byströms ord om Myhlback
Det är allmänt känt att Alvar Myhlback kände till förbundets regelverk och att han visste om att han var tvungen att genomföra vissa kvaltävlingar för att kunna bli uttagningsbar till JVM. Däremot trodde både han och flera andra att förbundet skulle kunna se mellan fingrarna gällande honom eftersom han vann två guld förra året.
GUIDE: Allt du behöver veta om Skid-VM 2025: Schema och tv-tider för alla lopp
Sveriges landslagschef Anders Byström har tidigare sagt detta till sajten Langd.se:
– Det är ju som på vilket företag som helst, att man kommunicerar något som ska gälla under företagets verksamhetsår. Då är det det som gäller. Och det har vi ju kommunicerat ut redan i höstas. I det här fallet så har ju Linda (ansvarig Team Svenska Spel Juniorlandslaget) kommunicerat direkt med Alvar också vad som krävdes för att bli uttagen till Junior-VM. Så att han har gjort ett val och inte anammat det. Det är ju jättetråkigt.
Anders Blomquist är besviken på förbundet
Nu när JVM är över och det blev uppenbart att Sverige saknade Alvar Myhlback säger SVT-experten Anders Blomquist, vilket han även sa redan innan mästerskapet, att det var ett gigantiskt misstag att nobba supertalangen.
– Det är så dumt så det finns inte, säger han i en SVT-sändning.
LÄS MER: Norske experten Petter Skinstads krav på Alvar Myhlback
Han menar att beslutet inte varit försvarbart, trots att förbundet hänvisat till olika bestämmelser.
– Det är så konstigt. Och alla man pratar med internationellt skakar ju bara på huvudet. Det var ett så dåligt beslut och det finns bara förlorare, säger han.