
Trots sex guld och två brons för de svenska damerna i VM får deras tränare Andreas Domeij sparken av skidförbundet.
Han förstår inte alls deras beslut.
– Det var ju inte väntat med tanke på resultaten vi gjorde där, säger han till Sportbladet.
Ebba Andersson, Jonna Sundling och Frida Karlsson var frontfigurerna i Sveriges monsterframgångar i VM i Trondheim. Nog för att herrarna också knep ett silver (William Poromaa) och två brons, men det var de svenska damerna som var överlägset bäst.
Guldtränaren Andreas Domeij sparkas
Trots att damerna vann sex av sex möjliga guldmedaljer i världsmästerskapet chockar nu förbundet genom att sparka deras tränare Andreas Domeij, 44. Han hade ett kontrakt över fyra år, men tvingas lämna efter två. Landslagsledningen hade möjligheten att avsluta samarbetet i april och de gjorde slag i saken.
LÄS MER: Gustaf Berglunds nya beslut ihop med sambon Ebba Andersson
Förbundet skriver i ett pressmeddelande att ”små förändringar görs varje år” i skidlandslaget.
– Vi har inte lyckats skapa en miljö där han får fram sina styrkor och har därför kommit fram till att det behövs en förändring framåt. Målet är att ha en landslagsverksamhet i världsklass och då är det viktigt att vi hela tiden ser över hur vi kan utveckla både oss som jobbar runt de aktiva och även organisationen i stort. Vi har en OS-säsong framför oss och kommer att göra allt för att skapa bra förutsättningar att prestera där, säger landslagschefen Anders Byström.
Andreas Domeij blev chockad av beslutet
Domeij blev väldigt förvånad när han mottog beskedet. Det var Byström som tog det med honom förra veckan.
– I den här branschen kan allt hända och ske och någonstans får man vara beredd på det. Men jag hade inte förväntat mig det utifrån hur det varit med feedback och sånt. Förbundet har en tanke om hur de vill göra och gå den väg de vill. Då får man acceptera det. Det var ju inte väntat med tanke på resultaten vi gjorde där. Men det är inte alltid resultaten som spelar roll. Det kan vara att förbundet har en annan tanke om det, säger Andreas Domeij till Sportbladet.
LÄS MER: Alvar Myhlbacks hint om OS 2026: ”Hoppas verkligen”
Det står alltså klart att han missar chansen att förbereda damerna inför OS i Milano/Cortina nästa år, vilket han givetvis tycker är väldigt tråkigt. Han hade mer än gärna varit kvar och arbetat med landslaget. Han berättar för kvällstidningen att han pratat med några av åkarna efter att han fått beskedet av landslagsledningen.
– Ja, jag har snabbsurrat lite med några av åkarna i förmiddags. Det har varit väldigt fin respons. Jag är glad för vad de säger.
Vad tycker du om skidlandslagets beslut att sparka guldtränaren Andreas Domeij? Skriv gärna en kommentar och dela med dig av dina tankar!