Ebba Andersson talar ut om sin stora utmaning

Ebba Andersson ska åka de två avslutande loppen i Ski Classics i helgen.
Hon står däremot för en rejäl utmaning.
– Jag är inte tränad för att stå på start två dagar i rad i så tuffa lopp, säger hon.

På lördag och söndag kommer Ebba Andersson, 27, stå på startlinjen igen. Hon har nämligen bestämt sig för att förlänga tävlingssäsongen trots att världscupen är över. Hon ska köra de två avslutande loppen i Ski Classics – och gå en het duell mot Stina Nilsson, 31.

Ebba ska tävla i Ski Classics

Trots tre VM-guld i Trondheim är inte Ebba helt mätt ännu. Hon vill satsa vidare och skörda fler framgångar det här året.
– Jag ser det här som en del av min utveckling. Att få komma till Ski Classics och en miljö som jag inte är så van vid. Det är alltid en utmaning att köra långlopp. Och när det passade in så bra i mitt schema så kände jag att jag ville ta chansen, säger hon under en digital presskonferens.

LÄS MER: Ebba Anderssons uttalande om duellen mot Stina Nilsson

Hon ställs mot åkare som Stina Nilsson, Astrid Öyre Slind och Victoria Carl.
– Jag vet att jag tidigare stått mig bra mot flera långloppsåkare men det är svårt att veta. Det man har sett från tv ser det ut som att nivån successivt gått framåt. Den kommer bli väldigt spännande oavsett, fortsätter hon.

Ebba Anderssons tuffa uppgift

Ebba medger att hon har en svår uppgift framför sig. Söndagens 60-kilometerslopp blir extra tuff. Hon är ju inte van att tävla så intensivt två dagar i rad.
– Jag är en av de traditionella åkarna som har sin styrka inom längre distanser. Men jag är inte tränad för att stå på start två dagar i rad i så tuffa lopp. Det blir det som blir min största utmaning, säger hon.

LÄS MER: Anders Blomquist utser favorit av Ebba Andersson & Stina Nilsson

Hur tror du att det kommer gå för Ebba Andersson i Ski Classics-avslutningen? Kommentera gärna och dela med dig av dina tankar.