
Maja Dahlqvist lämnar VM i Trondheim med ett guld i lagsprinten och en fjärdeplats i sprint.
Men hon lämnar inte Trondheim.
Maja flyttade till den norska staden förra våren och berättar nu för Sportbibeln att hon kan bli kvar.
Att hon skulle få det svårt att slå den regerande världsmästaren Jonna Sundling, 30, i VM-sprinten förstod de allra flesta. Vilken tur då att Maja Dahlqvist, 30, fick tävla MED Jonna i lagsprinten.
VM-guld för Maja och Jonna i lagsprint
Tillsammans lyckades Maja och Jonna vinna Sveriges fjärde raka VM-guld i distansen, på damsidan. De två har dessutom gjort det en gång förut under VM i Oberstdorf 2021 (och tagit silver i Peking-OS 2022).
– Det var tufft, men vi åkte som vi ville och följde vår plan. Det var fantastiskt att se Maja här åka över mållinjen och chilla. Jag är så glad att se henne där, sa Jonna i Viaplays sändning i onsdags.
GUIDE: Allt du behöver veta om skid-VM 2025: Schema och tv-tider för alla lopp
Även Maja Dahlqvist hyllade sin partner. Hon passade också på att håna norrmännen lite, eftersom hon numera själv bor i VM-staden Trondheim.
– Det är härligt att ta en seger på hemmaplan. Det känns superbra att ha Jonna på mitt lag, hon gjorde det verkligen för mig i dag.
Dahlqvists besked om boendet
Ja, redan förra våren bestämde sig Maja Dahlqvist och hennes amerikanske, skidåkande pojkvän Kevin Bolger, 31, att de skulle flytta till Trondheim. Hon bodde tidigare i Falun. En av orsakerna bakom flytten var att de skulle få känna på VM-banorna långt i förväg. Med facit i hand kan man verkligen säga att det var rätt beslut för henne.
– Det har varit väldigt bra, jag trivs jättebra och det blir nästan bättre och bättre. Just inför VM så har jag ju VM-banan att träna på dagligen om jag vill. Sen kanske det passar mig i år och har gett mig mycket motivation, samtidigt som någon annan känner att den vill distansera sig från orten till det verkligen är dags. Det är olika hur man känner. Men för mig har det varit väldigt bra, sa Dahlqvist till Sportbibeln inför mästerskapet.
LÄS MER: Jonna Sundling och Kristine Stavås Skistad i nytt ordkrig
Frågan är om paret kommer att bli kvar i Norge även efter att VM är avgjort och säsongen är slut om ett par veckor. Enligt Maja är det absolut inte givet att det blir en flytt till Sverige direkt, snarare tvärtom.
– Jag är sugen att vara där ett år till. VM var inte enda anledningen till att vi flyttade. Det var även ett miljöombyte som jag var ute efter. Det är väldigt fin miljö i Trondheim, så är det, säger hon.
Stort grattis till VM-guldet i lagsprint och din fjärdeplats i sprint, Maja Dahlqvist! Ett lyckat VM för dig, minst sagt. Lycka till i fortsättningen.