![Björn Ferry och Mona Brorsson](https://cdn-sport.newsner.com/wp-content/uploads/sites/3/2025/02/13105446/Bjorn-Ferry-och-Mona-Brorsson-664x350.jpg)
När Mona Brorsson värvades till SVT som skidskytteexpert inför säsongen hade Björn Ferry redan jobbat där i tio år.
Nu avslöjar hon att hon var lite nervös för att träffa honom på nya arbetsplatsen.
– Jag kände inte honom alls och har egentligen inte haft så mycket att göra med honom under min karriär, säger hon till Sportbibeln.
Ett par veckor innan fjolårssäsongen var slut meddelade skidskytten Mona Brorsson, 34, att hon ämnade att lägga geväret och skidorna på hyllan. Hennes främsta merit som åkare är hennes OS-guld i stafett från Peking 2022 samt silvermedaljerna från OS (2018) och VM (2019), även de i stafett.
Mona Brorssons nya roll i Vinterstudion
När den forne skidskytten Helena Ekholm, 40, valde att ge upp sin roll som expert i SVT:s Vinterstudion efter sex år var det för många självklart att Mona skulle ta över. Hon beskriver själv hur kanalen tidigt kontaktade henne och frågade om hon var sugen.
– Det känns som att SVT nästan inte hade något val för det var så många utifrån som tryckte på. Så jag fick frågan och det var ganska enkelt att säga ja. De sa då: ”Det är klart att vi ska prova det här”. Jag var nere en dag och gjorde en testsändning tillsammans med Ola Bränholm. Så testade vi att kommentera och fick sitta med Yvette Hermundstad i studion och ”leka” Vinterstudion. Jag gjorde väl inte helt bort mig eftersom jag fick komma tillbaka, säger hon till Sportbibeln.
GUIDE: Allt du behöver veta om Skidskytte-VM 2025: Schema och tv-tider för alla lopp
En annan tidigare OS-hjälte som också livnär sig som skidskytteexpert i Vinterstudion är Björn Ferry, 46. Han har mer eller mindre arbetat för SVT sedan han avslutade sin karriär 2014. För många är han ansiktet utåt för Vinterstudion, möjligen ihop med André Pops, Jacob Hård och Anders Blomquist. Nu berättar Mona Brorsson hur det var att börja jobba med honom.
– Ja, alltså förvånansvärt bra verkligen. Jag känner ju inte Björn sen innan. Han slutade ju 2014 och jag gjorde min första världscupsäsong 2013. Men på den tiden var herrlaget och damlaget separerade. Men jag hann åka några tävlingar där han var med, men då kände jag honom inte alls och har egentligen inte haft så mycket att göra med honom under min karriär, säger hon.
Brorsson om att jobba med Björn Ferry
Ferry kan ibland uppfattas som ganska bestämd, ärlig och rak – och räds inte att kritisera när det behövs – dock alltid med glimten i ögat. Han är en väldigt respekterad och omtyckt person. Därför var Mona Brorsson ändå lite spänd inför första mötet.
LÄS MER: Mona Brorssons ord om första tiden på SVT: ”Nästan för bra”
– Jag kanske var lite nervös för: ”Hur ska det här gå? Hur är han?”. Men det känns som att vi kompletterar varandra jättebra. För man vill ju inte att jag ska komma in och vara exakt likadan. Eller att det inte skulle funka. Att man inte har någon typ av personkemi överhuvudtaget. Men jag tycker verkligen att det har funkat toppen, att vi har kunnat komplettera varandra och haft jätteintressanta diskussioner och fått ett jättebra flyt i snacket. Så det har varit kul och jättetacksamt också, för han är väldigt hjälpsam också. Kommit med tips och råd och försökt att få mig att känna mig välkommen, säger Mona till Sportbibeln.
Vad tycker du om Mona Brorssons insats under första säsongen som SVT-expert? Skriv gärna en kommentar och berätta vad du tycker. Dela och gilla-markera artikeln.