
Per Elofsson var en av Sveriges bästa skidåkare runt millennieskiftet, men skador fick honom att sluta redan som 28-åring.
För sex år sedan drabbades han av en stroke och det tvingade honom att ändra väg i livet helt.
– Jag var förlamad så jag kunde inte ens gå. Jag kunde knappt prata. I början var det riktigt illa, säger han till Sportbibeln.
1998 var året som Per Elofsson, 47, gjorde sig ett namn och fick sitt internationella genombrott. Några år senare vann han den totala världscupen, VM-guld i Lahtis och 2001 belönades han med Bragdguldet. Han var Sveriges bästa manliga skidåkare, helt klart.
Per Elofssons första tid efter skidkarriären
Men sen kom skadorna. Han tog visserligen nya VM-medaljer i Val di Fiemme 2003, men sedan genomgick han en tung period. I oktober 2005 meddelade han att skidkarriären var över. Han försökte sig på att bli hårdrocksgitarrist, men bytte snabbt bana och hoppade på Vattenfalls Internationella traineeprogram. Elofsson tog sedan jobb på Swedbank och parallellt med det var han expertkommentator på först SVT, sedan Viaplay och Eurosport. 2009 var han den första före detta idrottaren att vinna SVT:s tävlingsprogram Mästarnas mästare.
LÄS MER: Per Elofssons oväntade avslöjande om Mästarnas mästare
I september 2018 drabbades Elofsson – som alltså vann tre VM-guld, tog ett OS-brons och vann världscupen två gånger under karriären – av en stroke i sitt hem. Han var då bara 41 år. Han blev delsidesförlamad och fick tillbringa flera år med rehabträning. Det var en lång väg tillbaka till livet, men nu är han frisk igen.
– Nu är det riktigt bra faktiskt, säger han i en intervju med Sportbibeln.
Elofssons väg tillbaka efter stroken
Han fortsätter att beskriva hur tiden efter stroken var. Det tog flera år att komma tillbaka till den normala vardagen och att hitta tillbaka till den han var. Kroppens muskelminne hade försvunnit och han fick öva upp enkla, basala rörelser och funktioner igen.
– Det har tagit tid och jag kan tycka att, nu är det sex år sedan, säkert var det i alla fall de tre-fyra första åren som det hände återkommande grejer hela tiden. Självklart, det mesta händer ju det första året. Men sen tänkte jag att: ”Nu ska jag stanna av”. Men det fortsatte bara att på olika sätt förändras och man fick tillbaka förmågor och det var många bitar som föll på plats, säger han.
LÄS MER: Thomas Wassbergs hårda ord om Alvar Myhlback trots storsuccé
Den första tiden var han riktigt dålig.
– Jag var förlamad så jag kunde inte ens gå. Jag kunde knappt prata. I början var det riktigt illa, säger han och berättar att han nu för tiden inte tar någonting för givet:
– Man blir väldigt tacksam för det man har. Man är glad för det lilla. Man behöver inte sträva efter stora grejer, utan man kan känna en tacksamhet bara för att man får sova gott på nätterna.
Så lever Per Elofsson nu för tiden
Under intervjun med Sportbibeln berättar trebarnspappan Per Elofsson om hur hans liv ser ut nu. Han bor i hus i Röbäck, Umeå. Det var även i samma område han själv växte upp. I dag har han ett väldigt oväntat yrke.
– Jag började på ett nytt jobb. Jag började på Swedavia, så jag jobbar på flygplatsen här i Umeå. Jag måste säga att jag trivs jättebra. Det är väldigt varierande. Vi servar in- och utgående plan med allt vad det kan innebära och vi står även i säkerhetsgenomgången. Det ingår även att hjälpa till att hålla start- och landningsbanorna i toppskick, säger han och fortsätter:
– Så det kan vara väldigt varierande dagar och det är olika behov som behöver tillfredsställas. Den ena dagen är inte den andra lik. Jag har suttit framför en dator i 15 år och känner att jag vill göra något annat. Och det här kom som en möjlighet och jag trivs jättebra.
Hur länge har du gjort det då?
– Jag har gjort ett år nu. Det innebar också att jag blev flygplatsbrandman och jag utbildar mig till det. Det är faktiskt himla roligt.
Elofssons relation till skidåkning
Den forne skidikonen säger att han fortfarande följer sporten, men att han inte har något intresse att arbeta med den igen. Det är i alla fall inte aktuellt med något expertjobb i tv-rutan – och han arbetar inte heller inom någon klubb eller förening.
– Nu har jag ställt mig lite på sidan om. Jag kände under den tiden jag var dålig att det inte var aktuellt och sedan hann det gå ett par år och då känner man att det var inte så dumt ändå att fokusera på andra saker. Barn och nära och kära. Familjen. Det har blivit det som har varit extra viktigt nu de sista åren, säger han.
Så skönt att höra att du mår bättre nu för tiden, Per. Det var en lång väg för dig att gå, men nu är du tillbaka och lever ett normalt liv igen. Du var en stor skidåkare som många minns med glädje.