
Sebastian Samuelsson vann säsongens sista tävling och firade genom att hyscha mot den norska publiken.
Han förklarar sitt beteende efteråt.
– Det är en dröm jag har haft att driva med publiken i Holmenkollen, säger han till SVT Sport.
VM i schweiziska Lenzerheide blev ett misslyckande för Sveriges största medaljhopp på herrsidan: Sebastian Samuelsson, 27. Han var i slutändan aldrig speciellt nära att ta någon medalj.
– Jag är här för att slåss om medaljer. Jag har 13 mästerskapsmedaljer så om jag inte slåss om medaljerna så är det för dåligt. Klart jag är besviken med att inte vara närmre än vad jag är, sa han till Sportbladet när mästerskapet var över.
Samuelsson vann i Bös sista tävling
I världscupen har det gått aningen bättre för Samuelsson, men de största framgångarna har kommit i stafetter och i mixedstafetter. Inför den avslutande tävlingshelgen i Holmenkollen hade han bara en individuell seger i år. Plötligt växlade han upp ordentligt i söndagens masstart och vann övertygande.
LÄS MER: Sebastian Samuelssons känslosamma ord efter VM-fiaskot
Hann vann det som var bröderna Tarjei Bö, 36, och Johannes Thingnes Bös, 31, sista tävling någonsin. ”Sebbe” firade genom att sätta fingret mot läppen och hyscha publiken på plats.
– Jag kommer alltid minnas att jag vann Johannes och Tarjeis sista tävling, det kommer jag ta med mig. Det är en dröm jag har haft att driva med publiken i Holmenkollen, jag gjorde det med kärlek, säger han till SVT Sport.
Tar farväl av bröderna Bö
Det var sjunde gången Samuelsson vann en individuell tävling i världscupen.
– Det blev en mental kamp där ute och jag älskar de lägena. Jag är väldigt stolt över min insats i dag. Det är en häftig inramning, säger han.
LÄS MER: Emil Nykvists rädsla för flickvännen Stina Nilsson
Hur gick det för bröderna Bö då i deras sista tävling någonsin? Lillebror Johannes kom i mål 41 sekunder efter Samuelsson och slutade sjua. Under karriären vann han fem OS-guld, 23 VM-guld och fem totalsegrar i världscupen. Storebror Tarjei kom 23:a i masstarten. Han har tre OS-guld och elva VM-guld.
Haha, det är så typiskt Sebastian att göra en sån här grej. Han vill alltid reta gallfeber på norrmännen och slänga lite bensin på den brasa som är duellen mellan Sverige och Norge – men alltid med glimten i ögat. Härligt ”Sebbe” och grattis till segern!