
Skidsporten är i stor sorg.
Efter det hemska beskedet som kommit i dag.
Lovande talangen Margot Simond har dött, hon blev bara 18 år gammal.
Hon har beskrivits som en väldigt lovande talang inom alpin skidåkning. Men nu har 18-åriga Margot Simond tragiskt gått bort.
Tragisk dödsolycka
Det var under en träning i franska Val d’Isere som det hemska inträffade. Den unga fransyskan förberedde sig inför helgens tävlingar i Red Bull Alpine Park och var ute på ett träningsåk.
LÄS MER: Nya beslutet för Kristine Stavås Skistad efter skidsäsongen
Simond föll olyckligt i skidbacken och trots läkarnas försök att återuppliva henne så gick inte livet att rädda. Franska skidförbundet har bekräftat dödsfallet och lokal polis i Albertville har inlett en förundersökning för att fastställa omständigheterna kring dödsfallet.
”En lysande talang”
Arrangören för nu ställt in helgens tävlingar, som skulle avgöras på en bana som innehöll både slalom- och freestyle-moment. Margot Simond blev fransk U18-mästare i slalom under 2025 och var även med på JVM i italienska Tarvisio, där hon åkte slalom, storslalom, super-G och störtlopp.
LÄS MER: Calle Halfvarsson avslöjar sin relation med världskända filmstjärnan
Nu är sorgen stor efter 18-åringens tragiska bortgång i en alldeles för ung ålder.
”Margot Simond representerade framtiden för fransk alpin skidåkning. Hennes energi, beslutsamhet och kärlek till sporten gav tränare, lagkamrater och konkurrenter respekt. Skidgemenskapen i hela Frankrike och även utanför sörjer nu förlusten av en lysande talang som gått bort alldeles för tidigt. Våra tankar går till hennes familj, vänner och hela den franska skidfamiljen”, skriver skidsajten Ski Racing.
Vila i frid, Margot! 🌹